Turnaj v roce 2023 vyhrála dvojice Mališ, Ščudlík | Termín dalšího turnaje bude 22. 6. 2024.

Články 2020

Z Prostějovského Večerníku

TENISOVÉMU PROSTĚJOV CUPU NEPŘÁLO POČASÍ! Odkaz vede na stránku PROSTĚJOVSKÉHO VEČERNÍKU.

TENISOVÉMU PROSTĚJOV CUPU NEPŘÁLO POČASÍ!

Vynikající úroveň, nejkvalitnější turnaj v dosavadní historii sliboval 9. ročník tenisového Prostějov Cupu 2020 ve čtyřhře neregistrovaných. Na jeden z top turnajů svého druhu v rámci ČR i celé střední Evropy se přihlásil rekordní počet dvojic, nechyběli ani špičkoví hráči nedávné minulosti (například Robert Rumler, Jakub Štyler) či slavný hokejista Jaroslav Svoboda. Perfektně připravený podnik však bohužel zle ovlivnilo špatné počasí. A tak převážně propršený podnik musel být kvůli nepřízni počasí zrušen, ale nakonec nezůstal bez vítězů. Sice pouze symbolických, kteří ovládli "náhradní" turnaj hraný formou tiebreaků, ale sport se na skvěle obsazeném i připraveném podniku mohl přece jen alespoň částečně radovat.

Sobotní ráno 2. června vypadalo v areálu TK Agrofert Prostějov ještě nadějně. Navzdory meteorologickým předpovědím nepršelo a plánované celodenní boje po půl deváté ráno zdárně odstartovaly. Za necelou hodinu to však přišlo. Ohromná průtrž mračen, kdy se z nebe doslova otevřela stavidla. A během několika desítek minut stály dokonale nachystané kurty pod vodou. "Z dvaapadesáti přihlášených deblů reálně dorazilo čtyřiačtyřicet, ačkoliv předpověď byla hodně nepříznivá. Přesto tihle všichni vážili cestu do Prostějova a nastoupili na dvorce, za což jim chci poděkovat. Bohužel příroda nám tentokrát absolutně nepřála, tolik deště prostě nešlo zvládnout," povzdechl si hlavní organizátor Martin Krupička.

Jen složitě pak přemáhal velký smutek, neboť klání musel v obvyklém rozsahu nakonec zrušit. Pohled do mobilů na různé meteoradary nevěstil ani pro odpoledne nic dobrého, což se po čtrnácté hodině potvrdilo dalším vydatným lijavcem. A ten již znamenal definitivní stopku nesmírně oblíbenému sportovnímu podniku. "Většina účastníků postupně odjížděla domů, ale někteří zůstali dál posedět u chutného jídla i pití. A šestnáct nejvíc nažhavených párů se po vzájemné domluvě rozhodlo, že si na krytém centrálním dvorci zahraje aspoň tiebreakový miniturnaj. Ode mě mají tihle borci absolutorium, protože ani za extrémně nepřejících okolností nerezignovali a naopak šli do toho. Opravdoví nadšenci," ocenil jinak skleslý Krupička. Přitom původně chtěl vzhledem k okolnostem všem aktérům vrátit startovné, ovšem tenhle krok zatrhla prostějovská zastupitelka Božena Sekaninová tradičně mající nad akcí osobní záštitu. Postupně obešla veškeré plejery s prosbou, aby vložené peníze nechtěli zpět a místo toho pobyli v dějišti Prostějov Cupu co nejdéle. Její nápad se setkal s kladnou odezvou. "Od Boženky i samých tenistů nádherné gesto, kterého si strašně vážím," vzkázal hlavní organizátor.

Svůj komentář připojila i někdejší dlouholetá senátorka. "Navzdory nepříznivým podmínkám tady panovala super atmosféra. Všichni aktéři měli pro vzniklou situaci pochopení, brali ji v rámci možností pozitivně a projevili značnou solidaritu. Tuhle tenisovou komunitu tvoří skvělí lidé, což se i tentokrát projevilo, a společně jsme to zvládli. Pod střechou v útulném prostředí baru došlo také na hraní společenských her jak mezi starými známými, tak mezi novými přáteli, ti sportovně nejaktivnější si pak šli ještě pinknout. A mám velkou radost, že se Prostějov opět prezentoval jako velmi pohostinné město pro hosty z blízkého okolí i z daleka, vždyť někteří dorazili z Čech, nebo dokonce až ze Slovenska. Všem hlasitě tleskám," svěřila se Večerníku Božena Sekaninová.

Náhradní klání se odehrálo bleskovým způsobem, kdy každý jednotlivý zápas tvořil jediný klasický tiebreak. Vylosovaly se čtyři základní skupiny po čtyřech párech, kde se střetl každý s každým. A dva nejlepší z každé grupy postoupili do vyřazovacího pavouka A, ostatní dua šla do vyřazovacího pavouka B. Závěrečné play-off tedy v obou osmičkách sestávalo ze čtvrtfinále, semifinále a finále. V elitním pavouku A triumfovali Milan Javanský, Jakub Štyler z Mělníka před Radimem Janíčkem a Adamem Koryčánkem z Němčic nad Hanou, třetí místo obsadili Jiří Crha (Svitavy), Vladan Kopelec (Hranice) a Vlastimil Crha (Svitavy), Martin Marušák (Uherské Hradiště). Pavouk B opanovali bratři Josef Kandráč, Pavel Kandráč (Mladá Boleslav), stříbro brali Jakub Zajíček, Vojtěch Zbořil (Prostějov) a bronz Navrátil, Iša (Prostějov) i Martin Skokánek, Petr Pospíšilík (Prostějov).

"Určitě je moc dobře, že turnaj neskončil smutkem. Díky velkému nadšení části jeho účastníků zvítězil v rámci možností tenis, což je přes naše zklamání z extrémně špatného počasí vynikající zpráva," shodli se Petr Doseděl s Martinem Krupičkou. Ten na závěr dodal: "Ještě jednou chci poděkovat všem, kteří se na Prostějov Cupu 2020 jakkoliv podíleli. Jmenovitě manželům Černoškovým za poskytnutí krásného areálu TK Prostějov, Markovi Floriánovi za pomoc s proběhnutím náhradního miniturnaje, Tomáši Langrovi za catering, nejbližším spolupracovníkům Petru ´Pupovi´ Dosedělovi, Pavlu Vavrouchovi a v neposlední řadě mé rodině za pomoc s vařením i za podporu. Velké díky patří za statutárnímu městu Prostějov, Božence Sekaninové, Jirkovi Pospíšilovi, Petru Kousalovi i veškerým dalším partnerům a sponzorům, jmenovat chci Františka Prášila a jeho firmu, Pavla Makového a jeho společnost, pana Jurníčka za J.K.S. Kučera Haná či Libora Kuchaře z Casina Rebuy Stars," zdůraznil Martin Krupička. Příští rok při jubilejním desátém ročníku snad budeme mít větší štěstí na podmínky."

Autor: Marek Sonnevend, Prostějovský Večerník